Made To Order
Rhesos Olive Wood Waterfall Coffee Table Set
SKU: ARD-193
Lead Times
MADE TO ORDER PRODUCTS
Preparing & Production
UP TO 24 WEEKS
Each piece is made to order and crafted specifically for your project. Depending on the design, selected materials, and level of customization, production may take up to 24 weeks.
Our custom furniture is built by skilled artisans with careful attention to detail, resulting in a one-of-a-kind piece made exclusively for you.
+
Shipping
6-8 Weeks
Delivery
Warehouse Pick-Up/ Curbside / White Glove
Please contact us for additional shipping and delivery options.
Product Overview
| Made To Order / Ready To Ship | Made To Order |
| Customizable | Yes |
| Wood Slab Approval Process Before Production | Yes |
Features
Wood & Resin Modul
| Overall Lenght: | 63” (160cm) |
| Overall Width: | 27.5” (70cm) |
| Overall Height: | 16.5” (42cm) |
| Thickness: | 1,6” (4cm) |
| Material: | Wood & Resin |
| Shape: | Rectangular Waterfall |
| Bottom Surface: | Flat |
| Edges: | Eased Edge |
| Wood Type: |
Olive Wood |
| Wood Finish: | Natural Matte |
| Resin Type: | Opaque |
| Resin Finish: | Glossy |
| Resin Color: | Jet Black |
Lacquered Modul
| Overall Lenght: | 63” (160cm) |
| Overall Width: | 27.5” (70cm) |
| Overall Height: | 12.6” (32cm) |
| Thickness: | 1,6” (4cm) |
| Material: | Lacquered |
| Shape: | Rectangular Waterfall |
| Bottom Surface: | Flat |
| Edges: | Eased Edge |
| Finish: |
Matte |
| Color: |
Black |
Assembly
| Assembly Required | No |
2 Options