Made To Order
Mnestra Walnut Wood Square Coffee Table
SKU: ARD-059 70x70 Light Green
OTHER Styles
Lead Times
MADE TO ORDER PRODUCTS
Preparing & Production
UP TO 24 WEEKS
Each piece is made to order and crafted specifically for your project. Depending on the design, selected materials, and level of customization, production may take up to 24 weeks.
Our custom furniture is built by skilled artisans with careful attention to detail, resulting in a one-of-a-kind piece made exclusively for you.
+
Shipping
6-8 Weeks
Delivery
Warehouse Pick-Up/ Curbside / White Glove
Please contact us for additional shipping and delivery options.
Product Overview
| Made To Order / Ready To Ship | Made To Order |
| Customizable | Yes |
| Wood Slab Approval Process Before Production | Yes |
Features
| Overall Height: | 17,7” (45cm) |
| Wood Thickness: | 2” (5cm) |
| Glass Thickness: | 0,4'' (1cm) |
| Top Material: | Wood & Glass |
| Top Shape: | Cornered Square |
| Top Edge: | Eased Edge |
| Wood Type: |
Walnut Wood |
| Wood Finish: | Natural Matte |
| Glass Type: | Transparent |
| Glass Color: | Light Green |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Base Finish: | Polished |
| Base Color | Chrome |
Suggested Sizes
| W&L: 27.6” (70cm) |
| W&L: 39.4” (100cm) |
|
W&L: 47.2” (120cm) |
Assembly
| Assembly Required | No |
2 Options