Made To Order
Black Line River Dining Table
SKU: ARD-005
Get Personalized Quote
Notice: Each piece is uniquely crafted to your specifications, so pricing is provided upon request.
Lead Times
MADE TO ORDER PRODUCTS
Preparing & Production
UP TO 24 WEEKS
Each piece is made to order and crafted specifically for your project. Depending on the design, selected materials, and level of customization, production may take up to 24 weeks.
Our custom furniture is built by skilled artisans with careful attention to detail, resulting in a one-of-a-kind piece made exclusively for you.
+
Shipping
6-8 Weeks
Delivery
Warehouse Pick-Up/ Curbside / White Glove
Please contact us for additional shipping and delivery options.
Product Overview
Lacquered Wood
Metal
Resin
| Made To Order / Ready To Ship | Made To Order |
| Customizable | Yes |
Features
| Overall Length: | 86,6” (220cm) |
| Overall Width: | 43,3” (110cm) |
| Overall Height: | 29,5” (75cm) |
| Top Thickness: | 1,25” (3,2cm) |
| Top Material: | Lacquered Wood & Resin |
| Top Shape: | Cornered Octagonal |
| Top Edge: | Eased Edge |
| Resin Type: | Transparent |
| Resin Color: | Timberwolf |
| Resin Finish: | Glossy |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Base Finish: | Polished |
| Base Color: | Brass (PVD Titanium Coated) |
Assembly
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Level | Partial |
| Tools Needed for Assembly | Allen Key (Included) |
MATERIAL LIBRARY
CONTACT US
ARDITI COLLECTION®
3 Options