Made To Order
Big Ocean Cube Lamp
SKU: ARD-001-LAMP
Lead Times
MADE TO ORDER PRODUCTS
Preparing & Production
UP TO 24 WEEKS
Each piece is made to order and crafted specifically for your project. Depending on the design, selected materials, and level of customization, production may take up to 24 weeks.
Our custom furniture is built by skilled artisans with careful attention to detail, resulting in a one-of-a-kind piece made exclusively for you.
+
Shipping
6-8 Weeks
Delivery
Warehouse Pick-Up/ Curbside / White Glove
Please contact us for additional shipping and delivery options.
Product Overview
| Made To Order / Ready To Ship | Made To Order |
| Customizable | Yes |
| Wood Slab Approval Process Before Production | No |
Features
| Overall Length: | 11,8” (30cm) |
| Overall Depth: | 11,8” (30cm) |
| Overall Height: | 18,1" (46cm) with base 20,5 ” (52cm) |
| Theme: | Ocean |
| Top Material: | Wood & Resin |
| Top Shape: | Square Prism |
| Edges: | Eased Edge |
| Resin Type: |
Transparent |
| Resin Finish: |
Glossy |
| Resin Color: | Aquamarine |
| Base Material: |
Wood |
| Base Finish: | Matte |
| Base Color: |
Black (Lacquered) |
| Light Type: | Led |
| Light Color: | White |
Assembly
| Assembly Required | No |
2 Options